انتخاب کتاب فلسفه حسابرسی را به عنوان کتاب سال به استاد بزرگوار جناب اقای دکتر حساس یگانه وجامعه حسابداری کشور تبریک عرض مینمایم ودر ادامه مصاحبه استاد با پایگاه خبری نخبگان صنعت ارایه می گردد .قابل ذکر می باشد که استاد مبحث حاکمیت شرکتی رابرای اولین بار در ایران مطرح نموده ودر بسط گسترش ان نقش اصلی را به عهده داشته اند و راهنمایی چندین پایان نامه مربوط به حاکمیت شرکتی در مقاطع کارشناسی ارشد ودکتری به عهده ایشان می باشد.

گفتگو با آقاي دکتر يحيي حساس يگانه مولف کتاب « فلسفه حسابرسي »

 

در اين مراسم که بعد از ظهر روز دوشنبه 16 بهمن 1385 در تالار وحدت با حضور رياست محترم جمهوري و جمعي ديگر از مقامات کشوري برگزار گرديد . به 33 نفر از مولفان ، مترجمان و پديد آورند گان برتر کشور در رشته هاي بيست گانه جوايزي اهدا گرديد و اين بهانه اي گرديد که ملاقات کوتاهي داشته باشيم با آقاي دکتر يحيي حساس يگانه مولف کتاب « فلسفه حسابرسي » و استاد دانشگاه علامه طباطبايي که تاليفات ايشان براي دومين باردر زمره برگزيدگان کتاب سال قرار گرفته است . گفتگوي کوتاهي که با آقاي دکتر داشتيم به ياد ما آورد که در زندگي روزهاي مهمي وجود دارد ، روزهايي که آدمهايي را ملاقات مي کنيم که مثل يک شعر زيبا ، وجودمان را از هيجان به ارتعاش مي آورند ، آدمهايي که  غناي دست دادنشان همدلي ناگفته اي را بيان مي دارد و سرشت مطبوع و سرشار آنها به جان مشتاق و بي قرار ما آرامشي شگفت را ارمغان مي دهد . آري آقاي دکتر يگانه با چهره اي شاد و لبخندي دلنشين بر لب که گرد سفيدي بر سر نشانده ما را پذيرا مي گردد و ما را ميهمان کلمات عطر آگين خود مي نمايد .

مي گويد : متولد 1329 زنجان مي باشد ، دوره دکتري ( Ph.D. ) حسابداري را در دانشگاه علامه طباطبايي به پايان رسانيده و هم اکنون نيز عضو هيأت علمي دانشگاه علامه طباطبايي و عضو گروه آموزش حسابداري اين دانشگاه مي باشد که در مقاطع کارشناسي ارشد و دکتري تدريس مي نمايد .

از آقاي دکتر يگانه درباره يازدهمين دوره کتاب سال ، سوال مي کنيم که مي گويد دو جلد کتاب اصول حسابداري 2 از انتشارات دانشگاه پيام نور نيز در يازدهمين دوره کتاب سال که در سال 1372 برگزار گرديد به عنوان کتاب برگزيده رشته حسابداري معرفي گرديد که تاکنون چندين بار تجديد چاپ گرديده است .

آقاي دکتر يگانه علاوه بر تأليف و تدريس ، فعاليتهاي زيادي را در کارنامه درخشان خود ثبت نموده اند که اجمالاً به بخشي از آن اشاره مي گردد.

-          پژوهشگر ملي رتبه دوم رشته مديريت در جشنواره شهيد رجائي در سال 1380

-          اولين سردبير فصلنامه مطالعات حسابداري دانشگاه علامه طباطبائي

-          سر دبير فصلنامه حسابدار رسمي جامعه حسابداران رسمي ايران

-          عضو هيأت تشخيص صلاحيت علمي و حرفه اي جامعه حسابداران رسمي ايران

-          راهنمايي و مشاوره بيش از 59 رساله دکتري ( Ph.D. ) و کارشناسي ارشد حسابداري

-          تاليف بيش از 75 مقاله علمي پژوهشي و علمي ترويجي

علي رغم اينکه مي خواستيم از چرائي تأليف « فلسفه حسابرسي » و نقش آن در پيشبرد حرفه حسابرسي و ديگر موضوعات سوالاتي داشته باشيم لکن به علت شرايط موجود و فقدان وقت کافي از ايشان قول گرفتيم در فرصتي ديگر ما را ميهمان بزم درويشانه کلام خويش نمايد تا شايد بتوانيم از اين خرمن انديشه خوشه اي چند نيز نصيب خوانندگان نماييم . با آرزوي توفيق و بهروزي براي اين استاد گرانسنگ رشته حسابداري و ساير مولفان و نويسندگان اين ميهن عزيز .

+ نوشته شده توسط رضا رجبی در شنبه بیست و هشتم بهمن ۱۳۸۵ و ساعت 0:19 |